Uzależnienie od telefonu – czym się objawia i jak sobie z nim radzić?

Uzależnienie od telefonu – czym się objawia i jak sobie z nim radzić?

Nie potrafisz rozstać się ze swoim telefonem? Każde powiadomienie sprawia, że odczuwasz silną potrzebę błyskawicznego sięgnięcia po smartfon? A może obserwujesz te symptomy u członka rodziny lub znajomego i zastanawiasz się, co robić? Przychodzimy z pomocą i przedstawiamy tekst, z którego się dowiesz, czym się objawia uzależnienie od telefonu oraz poznasz sposoby na walkę z tym problemem.

Czas korzystania z telefonu

Uzależnienie od telefonu to problem, który współcześnie dotyka coraz więcej osób. Jednocześnie jednak pozostaje bardzo trudny do wykrycia, ponieważ większość z nas korzysta ze smartfona praktyczne codzienne. Robimy to w różnych celach. Urządzenie pomaga podczas nauki i pracy, umożliwia sprawne komunikowanie się, a ponadto jest źródłem wielu aplikacji dostarczających nam rozrywkę.

Są jednak dosyć oczywiste symptomy, które powinny wydać Ci się podejrzane niezależnie od tego, czy będziesz obserwować sam siebie, czy kogoś ze swojego otoczenia. Najważniejszym parametrem jest tutaj czas spędzany z telefonem w ręce. Osoba uzależniona nie chce rozstawać się ze swoim urządzeniem. Zrobi bardzo wiele, żeby być na bieżąco z wydarzeniami z wirtualnego świata, które śledzi na ekranie smartfona. Wiąże się to często z rezygnacją z innych aktywności, wycofaniem się z życia towarzyskiego i odsuwaniem się od wykonywania codziennych obowiązków.

Poczucie niedosytu i chęć ciągłego doświadczania

Osoba uzależniona czerpie przyjemność z obcowania z technologią dostarczającą jej niezliczoną ilość bodźców, na które nie może liczyć w rzeczywistym świecie. Chodzi tutaj o mnóstwo emanujących kolorami zdjęć, śmiesznych filmików, intrygujących historii czy tajemniczych wpisów udostępnianych przez innych użytkowników. Z czasem jednak dana ilość bodźców przestaje uzależnionego satysfakcjonować, co automatycznie przekłada się na wzrost czasu spędzanego przed ekranem telefonu. Im bardziej zaawansowany poziom uzależnienia, tym większa potrzeba korzystania ze smartfona. Dzieje się tak, ponieważ mózg domaga się rzeczy, które generują poprawę samopoczucia i sprzyjają produkcji endorfin.

Rozstanie z telefonem to problem?

Człowiek zmagający się z uzależnieniem od telefonu odczuwa silną potrzebę posiadania telefonu zawsze przy sobie. Często osoba taka w sposób kompulsywny sięga co chwilę po smartfon, nawet gdy nie wydaje on żadnych dźwięków, które mogłyby zwiastować nadejście jakiegokolwiek powiadomienia. Jeżeli jednak dojdzie do sytuacji, w której uzależniony nie może mieć ze sobą telefonu, towarzyszy mu najczęściej trudne do opisanie poczucie lęku i irytacja. Uzależnienie sprawia, że trudno skupić się na czymkolwiek innym. W bardziej zaawansowanych stadiach pojawia się także dobrze widoczna nerwowość, drażliwość, a czasem nawet agresja.

Uzależnienie od smartfona. Co robić?

Jeżeli zaobserwujesz problem na wczesnym etapie, skup się na wyznaczeniu sobie pewnych reguł, których będziesz się trzymać. Jeśli zauważysz, że z uzależnieniem zmaga się ktoś z Twojego otoczenia, poproś go o szczerą rozmowę i zaoferuj pomoc. Kluczem do sukcesu jest sztywne określenie ram czasowych, w jakich można używać telefonu. Bardzo dobrym sposobem jest również wyłączenie pojawiających się na ekranie niepotrzebnych powiadomień. Do lekarza specjalisty warto wybrać się z kolei wówczas, gdy widać, że poziom uzależnienia jest już stosunkowo wysoki, a podejmowane działania nie przynoszą rezultatów.