OC przez Internet. O czym pamiętać, kupując ubezpieczenie online?

OC przez Internet. O czym pamiętać, kupując ubezpieczenie online?

Możliwość wykupienia przez Internet obowiązkowego dla właścicieli aut ubezpieczenia OC zapewnia wygodę i oszczędność. Zdecydowanie warto z niej korzystać, jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych w tym kontekście kwestiach. Jakich? Przeczytaj artykuł i dowiedz się już teraz, jeżeli planujesz wykupienie polisy online.

Termin wykupienia polisy

Jednym z najważniejszych aspektów jest zachowanie terminu, tzn. wykupienie nowej polisy, zanim poprzednia wygaśnie. Dotyczy to transakcji dokonywanej zarówno przez Internet, jak i każdą inną metodą, np. bezpośrednio w wybranym towarzystwie czy za pośrednictwem agencji ubezpieczeniowej. Dlaczego zachowanie terminu jest bardzo istotne? Ponieważ nawet jeden dzień przerwy w ciągłości OC wiąże się z ryzykiem otrzymania wysokiej, czterocyfrowej kary finansowej. Jeżeli auto jest pozbawione polisy przez okres dłuższy niż 14 dni, należy się liczyć z grzywną ponad 5000 zł – to o wiele więcej niż koszt samego ubezpieczenia, więc niewątpliwie nie warto przegapiać terminu.

Porównanie ofert

Jeżeli zależy Ci na wykupieniu najlepszej z Twojego punktu widzenia, czyli de facto najtańszej polisy, warunkiem koniecznym pozwalającym na osiągnięcie tego celu jest porównanie ofert dostępnych na rynku. Szkopuł w tym, że to nie takie łatwe, jak mogłoby się wydawać, ponieważ towarzystwa na swój sposób wyliczają składkę, która jest różna dla każdego kierowcy. Aby ją poznać, należy zaś wykonać indywidualną kalkulację w danej firmie. Jak w tej sytuacji szybko i sprawnie porównywać oferty?

Zamiast odwiedzać kolejne strony towarzystw ubezpieczeniowych i wykonywać kalkulację na każdej z nich warto sięgnąć po internetowe porównywarki. To w pełni darmowe serwisy WWW, które dają możliwość indywidualnego wyliczenia składki za jednym razem dla wielu firm. W ten sposób oszczędzasz czas, który trzeba by poświęcić na weryfikacji ceny OC w każdym towarzystwie z osobna. Wiedząc, w którym towarzystwie możesz liczyć na najtańszą ofertę, wybór staje się oczywisty, a Ty zyskujesz pewność, że nie przepłacasz.

Podawanie prawdziwych danych w formularzu

Prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę, że cena OC zależy od takich czynników jak pojemność i moc samochodu, wysokość uzyskanych zniżek ubezpieczeniowych czy liczba wyrządzonych przez Ciebie szkód w ruchu drogowym. Być może kusi Cię, żeby nieco przeinaczyć prawdę, np. nie wspominać o ostatniej stłuczce czy zaniżyć pojemność silnika. W końcu nikt tego nie sprawdzi, skoro kupujesz przez Internet, prawda? Błąd! Jeżeli skłamiesz w formularzu i na podstawie fałszywych danych wykupisz ubezpieczenie, w razie szkody drogowej może Cię spotkać wiele nieprzyjemności, bo w takiej sytuacji na pewno firma zweryfikuje Twoją polisę. Dlatego w formularzu zawsze wpisuj prawdziwe informacje.

Opłacenie składki

Pamiętaj też o… opłaceniu składki. To dość oczywista kwestia, ale niektórzy kierowcy myślą, że skoro otrzymali umowę, to transakcja jest zakończona i mogą opłacić składkę w dowolnym momencie. Tymczasem polisa zaczyna działać dopiero w momencie, gdy zostanie przez Ciebie uregulowana – do tego momentu pozostaje nieaktywna.

Wypowiedzenie poprzedniej polisy

Jeżeli zamawiasz nowe ubezpieczenie w innej firmie niż ta, w której została wykupiona poprzednia, wygasająca polisa, pamiętaj o jej wypowiedzeniu, aby nie wpaść w tzw. pułapkę podwójnego OC.