Czy rowery elektryczne to przyszłość komunikacji?
Zainteresowanie rowerami elektrycznymi w ostatnich latach znacząco wzrasta. Część osób nadal ma jednak wątpliwości co do tego czy takie rozwiązanie może okazać się przyszłością komunikacji. Jakie różnice występują pomiędzy rowerami tradycyjnymi i tymi elektrycznymi? Czym wyróżniają się rowery elektryczne? Czy warto zainwestować w e-bike? Jak dbać o rower elektryczny? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.
Jakie różnice występują pomiędzy rowerami tradycyjnymi i tymi elektrycznymi?
Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek dywagacje na temat rowerów elektrycznych, w pierwszej kolejności warto zastanowić się, czym takie modele różnią się od tych tradycyjnych. Na pierwszy rzut oka wyglądają niemalże identycznie. Ich budowa składa się z ramy, siodełek, kół, kierownicy i pedałów. Charakteryzują się jednak trzema komponentami- silnikiem elektrycznym, akumulatorem i kontrolerem. Te trzy elementy sprawiają, że jesteśmy w stanie bez większych problemów pokonać dłuższą trasę przy mniejszym nakładzie sił.
Tradycyjne rowery raczej nie są w stanie skutecznie zastąpić popularnych środków komunikacji, jednakże samochody, tramwaje i autobusy z powodzeniem wymieniane są na korzyść egzemplarzy elektrycznych.
Czym wyróżniają się rowery elektryczne?
Wiemy już, czym różnią się od siebie rowery tradycyjne i elektryczne. Warto teraz uzyskać szczegółowe informacje na temat tego, czym charakteryzują się rowery elektryczne. Otóż korzystając z nich jesteśmy w stanie bez większych problemów pokonywać nierówne tereny i koleiny. Ich prowadzenie nie jest problematyczne, ze względu na prawidłowe wyważenie. Sprzęt wyposażony jest w wydajny akumulator, który z powodzeniem wytrzyma nawet 1,5 godziny.
Co ciekawe, energia odzyskiwana jest w wyniku hamowania, czego konsekwencją jest możliwość zwiększenia zasięgu. Podwozie roweru składa się z ramy kompozytowej, widelca, amortyzatora i główki ramy, co dla użytkownika jest gwarancją stabilności. Rowery elektryczne wyróżniają się spośród pozostałych ponadprzeciętną odpornością na zużycie, a także wytrzymałymi akumulatorami- ich czas działania szacuje się nawet na 8 lat.
Czy warto zainwestować w e-bike?
Wiele osób może mieć wątpliwości co do inwestycji w e-bike. Rozwiązanie to posiada jednak szereg zalet, o których z pewnością warto wspomnieć. Przede wszystkim mamy do czynienia z niedrogim i wygodnym środkiem transportu w mieście. Nie musimy już stać w korkach- wystarczy wsiąść na rower elektryczny, aby szybko i przyjemnie dotrzeć do miejsca docelowego. Zaawansowane silniki są w stanie zwiększyć siłę pedałowania.
Jeśli czujemy zmęczenie lub poruszamy się po wymagającym terenie, wówczas rower elektryczny ułatwi nam pedałowanie, co zwiększa nasze możliwości. Podjazdy i górki nie będą już przeszkodą, której pokonanie jest wysoce problematyczne. Pamiętajmy jednak o tym, że o ile elektryczne egzemplarze wymagają od nas mniejszego wysiłku, to nadal jednak konieczne jest pedałowanie. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że możemy pozytywnie wpłynąć na naszą sprawność fizyczną. Tego typu treningi nie będą wyczerpujące, jednak wciąż możemy cieszyć się z wielu korzyści zdrowotnych związanych z jazdą na rowerze. Nie w sposób nie wspomnieć o tym, że w taki sposób możliwe jest zaoszczędzenie pieniędzy.
Budowa współczesnych rowerów wbrew pozorom nie należy do łatwych i intuicyjnych. Takie pojazdy wymagają konserwacji, podobnie jak inne mechanizmy. Należy mieć świadomość tego, że niewiele różnią się one pod tym względem od samochodu. Wszystkie komponenty mają swoją żywotność, dlatego też powinniśmy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby o nie zadbać. W ten sposób jesteśmy w stanie zminimalizować ewentualne koszty.
Z rowerem jest jednak znacznie łatwiej niż z pojazdami mechanicznymi. Powinniśmy zwrócić uwagę na ciśnienie w oponach- wartość ta nie powinna być niższa niż 2 atmosfery. Niemniej ważny jest stan łańcucha, a także hamulce- mowa w sposób szczególny o tarczach i klockach, przewodach hydraulicznych, uchwytach, regulacji luzu. Regularnie kontrolujmy koła kierownicy, jak również siodełka.
Kluczowym elementem są także urządzenia ładujące, takie jak reflektor, światła, akumulatory. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że łańcuch może odpaść ze względu na niewystarczające naprężenie. W takich przypadkach w zupełności wystarczająca okaże się regulacja długości łańcucha. Jest to świetna wskazówka na przyszłość.