Frutarianizm – czy jest zdrowy?

Frutarianizm – czy jest zdrowy?

Postanowiłaś przejść na dietę redukcyjną, aby pozbyć się nadmiernych kilogramów? To nie pierwsza twoja dieta i poprzednie dawały średnie efekty? Dziś jednak zdecydowałaś się sięgnąć po coś zupełnie nowego, z czym nie miałaś wcześniej do czynienia? Po dietę frutariańską. Co to takiego, na czym polega i czy jest bezpieczna dla naszego organizmu?

Co to jest dieta frutariańska?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to dieta tylko i wyłącznie oparta na owocach. Nie znajdziemy w niej mięsa, ryb, nabiału, a nawet warzyw ani pieczywa i ziaren. Wszystkie potrawy przygotowywane są ze świeży owoców, których nie poddajemy obróbce termicznej. Oznacza to, że nie można ich ani gotować, ani smażyć, ani dusić. Jedyne co można z nimi robić to kroić, szatkować, wyciskać, suszyć. Wydawać by się mogło, że dieta frutariańska będzie monotonna, ale nic z tych rzeczy. Jest to bardzo ciekawy jadłospis, w którym królują kolorowe potrawy z owoców. Dieta ta pozwala poczuć się naprawdę lekko i oczyścić swój organizm z toksyn, które mogą się w nim znajdować z innych gatunków jedzenia. Dodatkowo filozofia towarzysząca diecie frutariańskiej zakłada, że owoce pozyskiwane są w sposób bezpieczny dla środowiska i niezagrażający ani roślinom, ani zwierzętom. Wiele gwiazd kina i show-biznesu stosuje dietę frutariańską jako jedną z odmian diet eko i bio.

Jak dieta frutariańska pozwala schudnąć?

Dokładnie w taki sam sposób jak pozostałe diety redukcyjne. Chodzi o to, aby dostarczać naszemu organizmowi mniej kalorii, niż wynika to z jego dziennego zapotrzebowania. Należy zatem pamiętać o tym, że jeśli przechodzimy na dietę frutariańską, nie oznacza to automatycznie tego, że możemy jeść takie i tyle owoców, na ile mamy w danym momencie ochotę. Owoce również potrafią być bardzo kaloryczne, a w wielu z nich występują duże ilości naturalnego cukru. Dlatego również w przypadku diety frutariańskiej konieczne jest przygotowanie kompleksowego jadłospisu pod osobę, która na taką dietę zamierza przejść. Na szczęście nie jest to trudne. W Polsce jest już wielu dietetyków specjalizujących się w diecie frutariańskiej. Można również samodzielnie taką dietę dla siebie przygotować, posiłkując się gotowymi narzędziami internetowymi.

Czy frutarianizm jest bezpieczny dla organizmu?

Jak w każdej diecie, tak i w przypadku diety frutariańskiej występuje ryzyko, że może ona powodować jakieś zagrożenie dla zdrowia. Dzieje się tak wtedy jeśli będzie to dieta zbyt restrykcyjna, przez co nie dostarczymy organizmowi minimalnej potrzebnej mu ilości wszystkich składników. Aby tak się nie stało, zachęcamy jednak do skorzystania z usług doświadczonego dietetyka i lekarza, który sprawdzi twój stan zdrowia i wyda opinię, czy dieta frutariańska jest dla ciebie bezpieczna. Nie stać cię na taką wizytę? Nie odkładaj jej na później. Ewentualny brak pieniędzy może naprawić pożyczka gotówkowa. W diecie frutariańskiej może organizmowi brakować pewnych składników, które w mniejszym lub większym stopniu zastępowane są innymi – to np. zwierzęce białko lub węglowodany obecne w ziarnach. Jak długo powinna trwać dieta frutariańska, aby móc zaobserwować z niej pierwsze efekty? To zależy od tego jak duży będzie dzienny deficyt kalorii oraz jak restrykcyjnie będziesz do tej diety podchodzić. Pamiętaj, że to właśnie od twojego zdyscyplinowania najbardziej zależy skuteczność każdej, a nie tylko tej diety. Można przyjąć że bezpieczny czas chudnięcia na tej diecie wynosi od 2 do 3 miesięcy.

Artykuł zewnętrzny