Monitor dla gracza – na co zwrócić uwagę?

Monitor dla gracza – na co zwrócić uwagę?

Monitor jest nieodłącznym elementem naszego całego zestawu gamingowego. Truizmem byłoby powiedzenie, że bez monitora nie jest możliwe jakiekolwiek sensowne korzystanie z komputera. Ważne jest, aby dobrać odpowiedni monitor. Na rynku jest ogromna ilość ofert do wyboru, a ja w niniejszym artykule postaram się wskazać, na co powinien zwrócić uwagę początkujący gracz przy poszukiwaniu wymarzonego monitora gaminowego.

Wielkość i rozdzielczość ekranu

Wielkość ekranu jest podstawowym parametrem, na który powinno zwrócić się uwagę przy wyborze monitora gamingowego. Te monitory, które przeznaczone są typowo dla graczy, są odpowiednio duże, aby móc wyświetlić jak najwięcej szczegółów, ale z drugiej strony nie mogą być aż nadto duże, ponieważ to negatywnie wpływałoby na komfort ich użytkowania. Monitory gamingowe mają różne przekątne. Te najbardziej typowe z reguły mają ok. 21′, ale zdarzają się także takie, których przekątna wynosi aż 42′. Trzeba mieć na uwadze, że tak duże monitory są zdecydowanie cięższe, dlatego ważne jest sprawdzenie, czy mamy w ogóle miejsce, aby takowy w pokoju postawić oraz, czy nasze biurko jest w stanie wytrzymać takie obciążenie. Są one także bardziej obciążające dla karty graficznej.

Ważne jest także zwrócenie uwagi na oferowaną przez monitor rozdzielczość. Obecnie standardem jest full HD, czyli 1920 × 1080. Są także bardziej zaawansowane monitory, które zapewniają rozdzielczość na poziomie 2560 × 1440, ale myślę, że dla początkujących graczy wystarczająca będzie ta pierwsza.

Częstotliwość odświeżania obrazu — kolejna ważna cecha

W gamingu jednym z podstawowych parametrów, na który uwagę powinni zwrócić gracze to częstotliwość odświeżania obrazu przez monitor. Chodzi tu o informację, ile razy w ciągu sekundy na monitor jest w stanie odświeżyć i pokazać nowy obraz. Wartość tą podaje się w hercach (Hz). Jest to o tyle ważny parametr, ponieważ w grach, w których chodzi przede wszystkim o szybkość reakcji, np. CS: GO, posiadanie monitora z dużą częstotliwością odświeżania daje nam ogromną przewagę nad rywalami. Na rynku jest wiele możliwych opcji. Najbardziej popularne, zwłaszcza do komputerów domowych, są monitory o odświeżaniu 60-75 Hz. Bardziej wymagający użytkownicy komputera wybierają monitory, które znacznie częściej odświeżają obraz. Decydują się oni z reguły na 120, 144, a nawet 240 Hz. Z autopsji mogę stwierdzić, że początkującemu graczowi zdecydowanie wystarczy monitor 120 Hz. Wartości wyższe, a zwłaszcza 240 Hz, są spotykane niemalże wyłącznie na poziomie profesjonalnym.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Inną rzeczą, na którą może zwrócić uwagę początkujący gracz, jest m. in. to czy ekran jest płaski, czy zakrzywiony. Dla graczy, nawet początkujących, nieco zakrzywiony ekran może okazać się niezwykle przydatną cechą, ponieważ genialnie wpływa on na odczuwanie obrazu z gry, a także ma znaczny wpływ na postrzeganie perspektywy w grach.

Początkujący gracze, którzy wybierają swój wymarzony monitor, powinni zwrócić uwagę także na to, jakie porty posiada monitor oraz ile takowych jest. Na pewno trzeba zwrócić uwagę, czy monitor ma wejście HDMI. W przypadku nowych sprzętów jest to niemalże standard, ale sytuacja wygląda inaczej, kiedy planujemy kupić starsze, używane urządzenie. Jest to ważne, ponieważ tylko za pomocą HDMI możemy cieszyć się pełną wydajnością naszego PC. Warto też popatrzeć na monitory, które zawierają różne inne porty, np. USB, port JACK do słuchawek itd. Są to pewne smaczki, które w oryginalny sposób dopełnią nasz cały zestaw gamingowy.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://www.gram.pl/artykul/monitor-gamingowy-do-1000-zl-jaki-kupic-ranking-2021

Materiał Partnera