Według jakich kryteriów wybierać karty pamięci do aparatu?

Według jakich kryteriów wybierać karty pamięci do aparatu?

Zazwyczaj karty pamięci do aparatu są jednym z tych akcesoriów, które kupujemy w pierwszej kolejności. Nie ma co się temu dziwić, skoro pozwalają nam na zapis wykonywanych przez nas zdjęć, a następnie proste przenoszenie plików na inne urządzenia. Jednak czy karta do aparatu musi być najwyższej jakości? Czy poszczególne modele różnią się od tych, które stają się dodatkowym wyposażeniem naszych smartfonów i tabletów?

Czy karta do aparatu jest potrzebna?

Nie ma wątpliwości co do tego, że karta pamięci do aparatu to coś, co warto kupić zaraz po wyborze wymarzonego sprzętu. Z jej pomocą możliwe będzie nie tylko zapisywanie, ale też przechowywanie plików, czyli w tym przypadku zrobionych przez nas zdjęć czy nakręconych filmów. Warto mieć na uwadze, że waga takich danych bywa różna. Wiele zależy od tego, na jakiej jakości nam zależy i jakie parametry ustawimy w naszym aparacie. Profesjonalne sesje będą niestety wymagały od fotografa tworzenia zdjęć o większej wadze, które pozwolą na dowolne przerabianie grafiki. W tym przypadku zamiast plików JPG wybiera się najczęściej RAW. Następnie pliki przenosimy na komputer bądź inne urządzenie, które pozwoli nam na wyświetlanie i postprodukcję gotowych materiałów. 

Jaka karta pamięci do aparatu będzie najlepsza?

Pozostaje jeszcze kwestia wyboru, którego musimy dokonać podczas zakupów. Czy każda karta SD do aparatu będzie odpowiednia? Czy istnieją jakieś szczególne parametry, którymi powinniśmy kierować się w momencie, gdy chcemy rozszerzyć pamięć w naszym urządzeniu? Co bardzo ważne, już na samym początku musimy upewnić się co do zaleceń producenta. Otóż nie każda pojemność karty może być obsługiwana przez nasz aparat. Szczegółowe dane znajdziemy zapewne w dołączonej instrukcji, dlatego też warto do niej zajrzeć. Zwróćmy też uwagę na podstawowe wymiary. Upewnijmy się, że w zupełności wystarczy nam klasyczna karta SD, a nie jej mniejszy wariant, czyli microSD. 

Kolejnym równie ważnym punktem będzie szybkość zapisu. Doskonałym przykładem okazuje się wariant oferowany na przykład przez markę Samsung. Mamy tutaj nawet do 160 MB/s w odczycie i do 120 MB/s w zapisie. W ten sposób przenoszenie danych jest niezwykle proste, ale co najważniejsze – bardzo szybkie.

Czy wystarczy tylko jedna karta SD do aparatu?

Gdy wiemy już, jaka karta pamięci do aparatu będzie najlepsza i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie, kolejnym krokiem jest zadecydowanie, czy rzeczywiście wystarczy nam tylko jedna sztuka. Wiele osób decyduje się kupić kartę pamięci o jak największej pojemności, ale nie bierze pod uwagę możliwości wystąpienia różnych zdarzeń. Takowa karta może zostać uszkodzona z naszej winy. W tym momencie nie tylko tracimy dotychczas zapisane dane, ale nie możemy też tworzyć nowych plików. W takich sytuacjach nasz aparat przestaje spełniać swoje funkcje. Dlatego też zaleca się, aby podczas sesji czy po prostu wyjazdów na wakacje mieć w zapasie drugi wariant. Taka karta może mieć mniejszą pojemność, ponieważ jest to sztuka awaryjna. 

Artykuł przygotowany we współpracy z Samsung Polska.