Magazyn energii do domu 

Magazyn energii do domu 

Wielu z nas zastanawia się nad tym jaki magazyn energii do domu wybrać, ale tu najistotniejszym jest rzecz jasna to, że każdy dom to inne zapotrzebowanie na energię elektryczną. W pewnej części domów używa się płyt gazowych i piekarników gazowych, ale w innych używa się płyt indukcyjnych i piekarników elektrycznych, czyli zamiast gazu zużywa się energię elektryczną. Ma to rzecz jasna to kluczowe znaczenie, choć liczy się też i to, że każdy w skali typowego dnia zużywa więcej lub mniej energii elektrycznej, bo jedni dłużej używają komputera stacjonarnego, a inni oszczędzają używając laptopa. Tę dość zróżnicowaną charakterystykę widać po rachunku za typowy miesiąc. Rachunek takowy warto podzielić na ilość dni w miesiącu i wyjdzie nam typowe dzienne zużycie, czyli ten nasz punkt odniesienia jeśli chodzi o samo zainwestowanie w odpowiedni magazyn energii do domu.

Parametr ceny

Nie da się też ukryć tego, że dla wielu ludzi kluczowe znaczenie ma cena magazynu energii. Mowa tu dokładnie o tym, że zmiana czajnika elektrycznego na ten o mniejszej mocy i wybranie skromniejszego piekarnika elektrycznego to także i konieczność zainwestowania w mniejszy magazyn energii, który na dokładkę jest też i tym tańszym i jeśli weźmiemy pod uwagę wysokość typowego dofinansowania to raczej taka inwestycja dla mniejszego piekarnika elektrycznego i słabszej płyty indukcyjnej szybciej nam się zwróci. Niektórzy z nas do tej ceny podchodzą jeszcze inaczej, czyli jeśli wiemy, że część tego typu wydatków rekompensuje nam magazyn energii, to przynajmniej po części stajemy się mniej oszczędnymi i w tym rzecz jasna tkwi ten nasz istotny błąd. Warto tez pamiętać o tym, że rosnące ceny energii elektrycznej to powód główny do inwestowania w instalacje fotowoltaiczne i w magazyny energii, bo one to przynajmniej ta częściowa niezależność.

Zużywanie się osprzętu

Magazyn energii to panele fotowoltaiczne połączone z zestawem akumulatorów, a nie od dziś pewnym jest to, że panele fotowoltaiczne i akumulatory po jakimś okresie pracy cyklicznej tracą część swojej wydajności. Ten parametr także warto brać pod uwagę, bo po blisko dwóch latach użytkowania osprzęt takowy ma między 80% a 90% swojej znamionowej wydajności. W tym tkwi rzecz jasna ta kluczowa wada tych sprzętów, ale do pewnego stopnia da się walczyć z tym spadkiem wydajności. Tego typu walka polega na wymianie zestawu akumulatorów po jakichś czterech lub pięciu latach. W praktyce jest to wydatek, ale warto go ponieść po to by nadal dość tanio wytwarzać każdą kilowatogodzinę energii elektrycznej.

Ludzka wiedza

Ludzie zyskują wiedzę odnośnie magazynów energii do domów i odnośnie tego jak sprzęty domowe zużywają prąd z tabliczek znamionowych konkretnych sprzętów i z blogów dotyczących tego typu zagadnień. Jakaś część tych blogów jest bardzo dokładną, a inne mniej. Tak czy inaczej z porównania tych publikowanych w sieci danych zazwyczaj wyłania się pewnego typu schemat, którego to warto się trzymać wybierając dostatecznie dobry rodzaj magazynu energii do własnego domu.

Materiał zewnętrzny