Jak efektywniej uczyć się języka?

Jak efektywniej uczyć się języka?

W dzisiejszych czasach coraz częściej przydaje się znajomość języków – nieważne, czy mamy w planach zamieszkanie lub pracę za granicą, warto mieć w zanadrzu przynajmniej jeden język obcy opanowany na zaawansowanym poziomie. Nigdy nie jest za późno na podjęcie się nauki nowego języka bądź rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem, którego podstawy już znamy – w jaki jednak sposób możemy sprawić, by nauka była jak najbardziej efektywna i przynosiła największe korzyści?Kopiuj HTML Kopiuj tekst

Trudne dobrego początki – od czego zacząć naukę języka? 

Absolutną podstawą jest wykształcenie w sobie nawyku regularnej nauki – nawet piętnaście minut nauki dziennie może zdziałać cuda, jeżeli tylko będziemy w tym sumienni i będziemy przestrzegać ustalonej przez siebie rutyny. Najlepiej jest włączyć tych kilkanaście minut poświęconych nauce języka w jedno określone miejsce w ciągu dnia – może być to na przykład czas po wieczornym spacerze z psem albo wolna chwila zaraz przed wyjściem do pracy. Warto zastanowić się również nad dołączeniem do społeczności, która podobnie jak my uczy się danego języka – może być to tak drobny krok jak odnalezienie na ulubionym portalu społecznościowym (na przykład na Facebooku) grupy poświęconej nauce wybranego języka obcego. Działanie z pozoru nieznaczące, na poziomie podświadomym przynosi ogromne korzyści w wyrabianiu w sobie nowego nawyku – mając codzienny kontakt z osobami o takim samym celu co nasz, naturalnie czerpiemy od nich inspirację i łatwiej jest nam wytrwać w postanowieniu. Jeżeli posiadamy sporo wolnego czasu i pieniędzy, warto zastanowić się nad zapisaniem się na kurs językowy. Jest to z pewnością jeden z najbardziej efektywnych sposobów na naukę języka obcego, więc jeżeli możemy sobie na to pozwolić, dobrze jest wziąć takie rozwiązanie pod uwagę.

Techniki efektywnej nauki języka

Jak jednak dokładnie może wyglądać taka sesja uczenia się języka? Zaleca się, by w trakcie nauki języka starać się równomiernie rozwijać wszelkie związane z nim językowe kompetencje, to znaczy czytanie, pisanie, słuchanie i mówienie. Warto korzystać z różnych źródeł – a tych jest dostępnych mnóstwo. Od osoby uczącej się zależy, jaki sposób nauki najbardziej przypadnie jej do gustu. W księgarniach dostępny jest ogromny wybór dedykowanych podręczników z ćwiczeniami i nagraniami native speakerów mówiących w danym języku; można również zastanowić się nad pobraniem na telefon aplikacji do nauki języka. Jeżeli opanowaliśmy już podstawy języka, którego się uczymy, warto włączyć do procesu nauki różne sposoby na kontakt z językiem w naturalnej postaci, na przykład czytając obcojęzyczne książki albo czasopisma, albo oglądając ulubione seriale z dubbingiem/napisami w wybranym przez nas języku. Takie codzienne sesje nauki przyniosą efekty już po kilku razach – najważniejsza jest systematyczność, skupienie i stosowanie różnorodnych metod. Wystarczy parę tygodni, by nasze zdolności językowe zaczęły się widocznie poprawiać, a to możesz wykorzystać podczas takich wyjazdów jak delegacje.

Jak widać, sposobów na efektywną naukę języka obcego jest naprawdę wiele – warto stale rozwijać swoje językowe kompetencje, gdyż znajomość języka obcego może przydać nam się nawet w bardzo nieoczekiwanym momencie. Nieważne, kim jesteśmy i jakie mamy plany na przyszłość – zawsze jest dobra pora na naukę języków obcych!

Materiał Partnera