Laptopy – jak wybrać najlepszy?

Laptopy – jak wybrać najlepszy?

Nowoczesne laptopy są dostępne w tak wielu wariantach, że wybór najlepszego nierzadko nastręcza sporo trudności. Zwłaszcza osoby, które nie śledzą nowinek technicznych na bieżąco, mogą mieć wątpliwości, który przenośny komputer okaże się optymalnym wyborem. W zależności od zastosowanych podzespołów i komponentów sprzęt tego rodzaju sprawdzi się przy różnych zadaniach: od podstawowych prac biurowych po zaawansowaną obróbkę obrazu lub wideo.

1. Laptopy – rodzaje

2. Dla kogo przeznaczone są laptopy?

3. Laptopy: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

4. Dodatkowe cechy laptopa

Odrębną kwestię stanowi marka, pod której szyldem produkowane są konkretne laptopy. Niektórzy nie wyobrażają sobie pracy na innym sprzęcie niż komputer przenośny z systemem operacyjnym Windows, dla innych optymalny jest Macbook. W dużej mierze to kwestia indywidualnych przyzwyczajeń.

Laptopy – rodzaje

W kategorii laptopów znajdziesz szeroki asortyment produktów, różniących się zastosowaniem, gabarytami, możliwościami. To, co je łączy, to mobilność. Sprzęt tego typu z łatwością zabierzesz do biura, na weekendowy wypad czy w podróż służbową. Współczesne laptopy są cienkie i bardzo lekkie, dlatego nie będą stanowiły znacznego obciążenia dla bagażu.

Aby zakup był udany, przede wszystkim dopasuj laptop do przewidzianych dla niego zadań. W sklepach ze sprzętem komputerowym znajdziesz laptopy:

  • do użytku domowego – najbardziej uniwersalne, umożliwiające swobodne korzystanie z internetu i programów biurowych, oglądanie filmów i zdjęć, korzystanie z prostych gier,
  • dla graczy – zastosowany w nich dobry procesor i karta graficzna zapewniają płynne działanie nawet bardzo wymagających gier; ważne są także: znaczna pamięć RAM, pojemny dysk oraz efektywny układ chłodzenia,
  • do pracy specjalistycznej – wykorzystywane na przykład przez grafików czy architektów; dobre podzespoły, wysoka rozdzielczość ekranu i szybki procesor zapewniają bezproblemową realizację zadań.

Dla kogo przeznaczone są laptopy?

W zależności od parametrów sprzętu jesteś w stanie kupić dobry laptop dla każdego. Jeśli nie masz szczególnych wymagań, zdecyduj się na uniwersalny model, który nada się do pracy, nauki i rozrywki. Skorzysta z niego także student lub uczeń. Gracz będzie potrzebował bardziej wydajnego sprzętu. Standardem staje się wówczas dedykowana karta graficzna, często 4-rdzeniowy procesor oraz niepowtarzalny design. Dla wielu modeli charakterystyczna jest podświetlana klawiatura.

Najlepsze laptopy przeznaczone są dla grafików lub architektów. Takie urządzenia są wyposażone w 4- lub nawet 6-rdzeniowy procesor, wydajną kartę graficzną, najlepiej dwa dyski – dysk SSD i dysk HDD oraz ekran o rozdzielczości Full HD. Jeśli nie pracujesz z ciężkimi plikami, wystarczy laptop biznesowy.

Laptopy: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Aby nie żałować zakupu, należy dokładnie zweryfikować parametry sprzętu. Poniżej znajduje się lista najważniejszych.

  • Wielkość laptopa (obudowa i ekran)

Niewielkie rozmiary i waga laptopa przekładają się na wygodę podróżowania, jednak wyższa rozdzielczość ekranu oznacza lepszy komfort korzystania. Najpopularniejsze ekrany mają 13,3 lub 14 cali. Wiele osób decyduje się jednak na modele o przekątnej sięgającej 15,6 cala lub 17,3 cala. Najlżejsze modele ważą około 1,5 kilograma, najcięższe – powyżej 3.

  • Rozdzielczość ekranu

Rozdzielczość ekranu określa liczbę pikseli mieszczących się na ekranie: im wyższa wartość, tym lepszej jakości i bardziej szczegółowy obraz. Do pracy i rozrywki wystarczy rozdzielczość Full HD (1920×1080).

  • Procesor

Decyduje o wydajności laptopa i wpływa na działanie różnych programów. Obecnie najczęściej wykorzystywany jest procesor Intel Core i5, który sprawdza się do podstawowych i średniozaawansowanych zastosowań. Jeśli oczekujesz więcej, sięgnij po Intel Pentium lub Intel Core i9. Najniższa półka cenowa to Intel Celeron.

  • Pamięć RAM

Zasadniczo: im więcej pamięci, tym lepiej. Przy podstawowym użytkowaniu wystarczy zapewnić 4GB, jednak lepiej zainwestować w laptop wyposażony w przynajmniej 8 GB. Najwyższa wydajność to komputery z 12 GB pamięci.

  • Karta graficzna

Podobnie jak w przypadku innych parametrów do podstawowych zadań nie musisz mieć bardzo wydajnej karty. Jeśli jednak pracujesz z plikami graficznymi lub grasz w gry, znaczenie ma nie tylko liczba GB – karta graficzna gwarantuje płynność.

  • Typ matrycy

Producenci stosują w laptopach matryce błyszczące lub matowe. Coraz częściej napotkać można także wersje z powłoką antyrefleksyjną łączącą cechy obu wariantów. Ostateczny wybór stanowi tak naprawdę kwestię przyzwyczajenia i upodobań. Matryce błyszczące pozwalają uzyskać wysoką jakość wyświetlanego obrazu, jednak odbijają otoczenie. Matryce matowe pozwolą uniknąć tego efektu, ale kosztem dokładności. Przydatnym udogodnieniem stosowanym w matrycach jest także ekran dotykowy.

Dodatkowe cechy laptopa

W praktyce często okazuje się, że nie tylko procesor czy model karty graficznej ma znaczenie. Sprawdź także, w jakie złącza i porty wyposażony jest komputer. Ciekawe udogodnienie stanowi czytnik linii papilarnych czy dotykowy ekran.