Co należy wiedzieć o grzybach halucynogennych?

Co należy wiedzieć o grzybach halucynogennych?

Magiczne grzyby są dziko rosnącymi lub uprawianymi grzybami, które zawierają psylocybinę, naturalnie występujący związek psychoaktywny i halucynogenny. Psilocybina jest uważana za jeden z najbardziej znanych psychodelików.

Psilocybina jest sklasyfikowana jako narkotyk, co oznacza, że ma wysoki potencjał do nadużywania i nie ma obecnie akceptowanego zastosowania medycznego w leczeniu.

Chociaż niektóre kultury od wieków znają właściwości halucynogenne niektórych grzybów, psylocybina została po raz pierwszy wyizolowana w 1958 r. przez dr Alberta Hofmanna, który odkrył również dietyloamid kwasu lizergowego (LSD).

Halucynogenne grzyby są często przygotowywane przez suszenie i są spożywane przez mieszanie w żywności lub napojach, chociaż niektórzy ludzie jedzą je świeżo zebrane.

Jak rozpoznać halucynogenne grzyby

Grzyby zawierające psylocybinę wyglądają jak suszone zwykłe grzyby z długimi, smukłymi trzonami, które są biało-szare i z ciemnobrązowymi kapeluszami o jasnobrązowymi lub białymi w środku. Wysuszone halucynki są rdzawo-brązowe z pojedynczymi obszarami białego nalotu.

Magiczne grzyby mogą być spożywane, mieszane z jedzeniem lub parzone jako herbata do picia. Mogą być również mieszane z marihuaną lub tytoniem i palone.

Jak działają grzybki halucynki?

Magiczne grzyby są narkotykami halucynogennymi, co oznacza, że mogą powodować, że widzisz, słyszysz i czujesz doznania, które wydają się prawdziwe, ale nie są. Efekty działania grzybów magicznych są jednak bardzo zmienne i uważa się, że mają na nie wpływ czynniki środowiskowe.

Grzybki mają długą historię związaną z doświadczeniami duchowymi i odkrywaniem siebie. Wielu wierzy, że naturalnie występujące narkotyki, takie jak magiczne grzybki, trawka i meskalina są świętymi ziołami, które pozwalają ludziom osiągnąć wyższe stany duchowe. Inni biorą grzyby halucynogenne, aby doświadczyć poczucia euforii, połączenia i zniekształconego poczucia czasu.

Psilocybina zawarta w grzybach jest przekształcana w organizmie w psilocynę i uważa się, że wpływa na poziom serotoniny w mózgu, prowadząc do zmienionego i niezwykłego postrzegania. Efekty zaczynają się po 20-40 minutach i mogą trwać do 6 godzin – tyle samo czasu zajmuje psilocynie metabolizowanie i wydalanie.
Na efekty działania grzybów magicznych wpływa wiele czynników, w tym dawka, wiek, waga, osobowość, stan emocjonalny, środowisko i historia chorób psychicznych.

Co mówią eksperci

Podczas gdy halucynogenne grzybki są często poszukiwane dla uzyskania spokojnego haju, odnotowano, że u niektórych osób wywołują niepokój, przerażające halucynacje, paranoję i dezorientację. Przyjęcia do szpitala związane z zażywaniem magicznych grzybów są często związane z tym, co potocznie określa się jako „bad trip”.

W 2018 roku naukowcy z Uniwersytetu Johna Hopkinsa zalecili przeklasyfikowanie grzybków w USA, aby umożliwić zastosowanie medyczne. Badania sugerują, że psylocybina może być stosowana w leczeniu zaburzeń psychicznych związanych z rakiem, depresją, lękami i uzależnienieniami od nikotyny.

W 2019 roku w USA Denver stało się pierwszym miastem, które zdekryminalizowało grzyby. Oakland stało się drugim miastem niecały miesiąc później. Nie oznacza to, że grzybki są tam legalne, ale że miasto nie ma prawa karać osób je posiadających.

Powszechne skutki uboczne

Wszystkie halucynogeny niosą ze sobą ryzyko wywołania problemów psychicznych i emocjonalnych oraz spowodowania wypadków pod ich wpływem. Wśród nastolatków grzyby magiczne są często zażywane w połączeniu z alkoholem i innymi narkotykami, co zwiększa ryzyko psychiczne i fizyczne.

Ilość psylocybiny i psylocyny zawartej w danym grzybie magicznym jest nieznana, a grzyby różnią się znacznie pod względem zawartości substancji psychoaktywnych. Oznacza to, że bardzo trudno jest określić długość, intensywność i rodzaj „tripu”, którego ktoś doświadczy.

Spożycie grzybków może wywołać u użytkownika łagodny stan odprężenia lub senności, a nawet przerażające doświadczenie, naznaczone halucynacjami, urojeniami i paniką. W najgorszym przypadku, grzyby magiczne mogą nawet powodować konwulsje.

Efekty uboczne magicznych grzybów mogą obejmować zarówno efekty fizyczne, jak i psychiczne.

Efekty fizyczne:

  • Rozszerzone źrenice
  • Senność
  • Bóle głowy
  • Zwiększone tętno, ciśnienie krwi i temperatura
  • Brak koordynacji
  • Osłabienie mięśni
  • Nudności
  • Ziewanie

Efekty psychiczne:

  • Zniekształcone poczucie czasu, miejsca i rzeczywistości
  • Euforia
  • Halucynacje (wzrokowe lub słuchowe)
  • Doświadczenia introspektywne (duchowe)
  • Reakcje paniki
  • Paranoja
  • Psychoza
  • Nerwowość

Potrzeba więcej badań na temat długotrwałych, trwałych skutków ubocznych magicznych grzybów, ale są sygnały, że „użytkownicy” mogą doświadczać długotrwałych zmian osobowości, jak również retrospekcji długo po zażyciu grzybów.

Ponieważ grzyby halucynogenne wyglądają podobnie do grzybów trujących, zatrucie jest kolejnym potencjalnym zagrożeniem związanym z ich przyjmowaniem. Zatrucie grzybami może powodować poważne choroby, uszkodzenia organów, a nawet śmierć.

Oznaki zażywania

Jeśli Twoja bliska osoba zażywa grzybki, może mieć mdłości, wydawać się nerwowa lub paranoiczna. W przypadku zażywania narkotyków ważne jest, aby zwracać uwagę na wszelkie zmiany we wzorcach snu i jedzenia, jak również zmiany nastroju, osobowości i aktywności społecznej.

Częste pytania

Niektórzy ludzie uważają, że grzyby magiczne są bezpieczniejsze niż inne narkotyki i dają łagodniejsze efekty niż inne halucynogeny. Jednakże, oprócz tego, że mogą być trujące, grzybki są tak samo nieprzewidywalne w swoich efektach jak inne narkotyki. Niektórzy ludzie zgłaszali znacznie bardziej intensywne i przerażające halucynacje po zażyciu halucynków niż po LSD.

Wiele osób myli również muchomory sromotnikowe z grzybami zawierającymi psylocybinę – ale to nie to samo. Muchomor sromotnikowy zawiera psychoaktywne substancje chemiczne: kwas ibotenowy i muscimol, które są znane z wywoływania drgawek, ślinotoku, pocenia się, zawrotów głowy, wymiotów i delirium.

Tolerancja, uzależnienie i odstawienie

Podobnie jak w przypadku większości narkotyków, im częściej używasz grzybów, tym większą tolerancję rozwijasz. Tolerancja rozwija się również szybko przy regularnym stosowaniu. Oznacza to, że potrzebujesz ich więcej, aby osiągnąć ten sam efekt.

Rozwój tolerancji może być szczególnie ryzykowny w przypadku grzybków, ponieważ spożycie dużej ilości może spowodować objawy przedawkowania, które choć nie są śmiertelne, mogą obejmować:

  • Pobudzenie
  • Wymioty
  • Biegunka
  • Osłabienie mięśni
  • Panikę lub paranoję
  • Psychoza

Jak długo Psilocybina pozostaje w organizmie?

Krótkotrwałe efekty działania magicznych grzybów zazwyczaj ustępują w ciągu 6 do 12 godzin. Ale „użytkownicy” mogą doświadczać długotrwałych zmian osobowości i retrospekcji długo po zażyciu.

Średni okres półtrwania psylocybiny waha się od godziny do dwóch, a eliminacja substancji z organizmu zajmuje zazwyczaj pięć do sześciu godzin.

Typowe badanie moczu na obecność narkotyków nie sprawdza obecności psylocybiny, ale istnieją specyficzne testy, które można zlecić w celu sprawdzenia obecności tego silnego halucynogenu. Podobnie jak wiele innych narkotyków, magiczne grzyby mogą być znajdowane w mieszkach włosowych przez okres do 90 dni.

Uzależnienie

Psilocybina nie jest uzależniająca i nie prowadzi do kompulsywnego używania. Dzieje się tak częściowo dlatego, że narkotyk ten może powodować intensywny „trip”. Ponadto, ludzie mogą dość szybko rozwinąć tolerancję na psylocybinę, co sprawia, że trudno jest uzyskać jakikolwiek efekt po kilku dniach wielokrotnego stosowania.

Odstawienie

Podczas gdy użytkownicy rzadko zgłaszają fizyczne objawy odstawienia po zaprzestaniu używania narkotyku, niektórzy doświadczają skutków psychologicznych, które mogą obejmować depresję.

Jak uzyskać pomoc

Jeśli podejrzewasz, że Twój nastolatek eksperymentuje lub regularnie zażywa grzybki, rozważ przeprowadzenie z nim stanowczej, ale pełnej miłości rozmowy na temat zagrożeń związanych z psychodelikami, zwłaszcza w połączeniu z alkoholem lub innymi narkotykami. W tym czasie ważne jest również podkreślenie, że jesteś po to, aby mu pomóc i go wspierać.