3 sposoby na odnowienie reflektorów

3 sposoby na odnowienie reflektorów

Jeśli Twoje osłony reflektorów wyglądają na zamglone i mętne, wypróbuj te niedrogie sposoby, które sprawią, że będą wyglądały jak nowe!

Pozwalając, aby Twoje reflektory stały się zamglone nie tylko zmniejszasz ilość światła, które przez nie przenika, ale także sprawiasz, że Twój samochód wygląda paskudnie i obniżasz jego postrzeganą wartość.

W większości przypadków, będziesz potrzebował więcej niż kilkanaście złotych, aby Twoje światła ponownie świeciły jasno, ale pamiętaj, że niektóre poprawki są bardziej trwałe niż inne.

1. Trik z pastą do zębów

To jest jeden z tych sposobów, które prawdopodobnie już znasz i to nie bez powodu. Jest to jeden z najtańszych sposobów na odnowienie reflektorów.

Wystarczy pasta do zębów z sodą oczyszczoną (ziarnista pasta do zębów), którą wyciskamy i wcieramy w utlenione i zamglone światła (można to również zrobić za pomocą starej szczoteczki do zębów lub narzędzia oscylacyjnego). Im mocniej wcierasz, tym lepiej, a po pewnym czasie powinieneś zacząć widzieć, jak pasta do zębów zmienia kolor na „brudny”.

Po wyschnięciu pasty do zębów na reflektorach, po prostu wytrzyj ją szmatką z ciepłą wodą. Twoje światła będą wyglądać o wiele lepiej i świecić jaśniej. Na koniec nałóż na światła warstwę wosku i dobrze je wypoleruj, aby upewnić się, że nie zżółkną ponownie zbyt szybko.

Sposób ze szczoteczka do zębów i pastą nie jest trwałym rozwiązaniem (efekt zwykle utrzymuje się między kilka tygodni, a kilka miesięcy), ale jest to szybkie i tanie rozwiązanie, więc warto je znać.

2. Soda oczyszczona + destylowany biały ocet

Rzeczy, których potrzebujesz w tym przypadku to kilka ściereczek, soda oczyszczona i ocet.

Po pierwsze, wlej ocet do sody oczyszczonej. Spowoduje to, że roztwór zacznie się intensywnie musować się z powodu różnic w PH (soda oczyszczona jest alkaliczna, podczas gdy ocet jest bardzo kwaśny). Wymieszaj otrzymaną pastę i pocieraj nią reflektory za pomocą szmatki. Podobnie jak w przypadku metody z pastą do zębów, soda oczyszczona używana w tym przypadku działa jako związek ścierający, który pozbywa się utlenienia z reflektorów, podczas gdy ocet rozpuszcza brud.

Po dokładnym przetarciu reflektorów, weź czystą szmatkę i wytrzyj do czysta. Na koniec nanieś na reflektor warstwę wosku w celu ochrony wypracowanego efektu.

3. Wykonywanie pracy prawidłowo i z trwałym efektem

Jeśli chcesz naprawić swoje utlenione i zamglone reflektory na stałe, będziesz potrzebował kilku rzeczy: papier ścierny, taśma, zraszacz z wodą, butelka alkoholu i puszka lakieru bezbarwnego odpornego na promieniowanie UV. Ponieważ ta praca jest trochę bardziej angażująca (ale nadal łatwa do zrobienia w domowych warunkach) podzielmy ją na kroki:

1. Zdejmij reflektory

Zazwyczaj jest to kwestią odkręcenia kilku śrub i odłączenia żarówek.

2. Szlifowanie

  • Zanim zaczniesz szlifować, ważne jest, aby znać znaczenie różnych ziarnistości papieru ściernego. Najprościej rzecz ujmując, im wyższa granulacja, tym bardziej miękki będzie papier ścierny na powierzchni, na której go ścieramy.
  • W przypadku mocno utlenionych i bardzo zmętniałych reflektorów, dobrze jest zacząć od papieru ściernego o granulacji 400 (klasyfikowanego jako bardzo drobny papier ścierny). Jeśli reflektory nie są zbytnio zmatowione, można użyć papieru ściernego o ziarnistości 600.
  • Przed przystąpieniem do szlifowania należy polać reflektor i papier ścierny wodą (która działa jak środek smarny). Lekko szlifuj reflektory okrężnymi ruchami i pamiętaj, aby w trakcie całego procesu spryskiwać powierzchnię wodą.
  • Po wykonaniu tych czynności, przeszlifuj reflektor poziomo przy użyciu tego samego papieru ściernego (400 lub 600 w zależności od utlenienia); ruch poziomy oznacza, że lakier bezbarwny będzie mniej podatny na spływanie podczas późniejszej aplikacji.
  • Jeśli używałeś papieru ściernego o granulacji 400, powtórz powyższy proces (lekki ruch okrężny, a następnie szlifowanie w poziomie) używając papieru o granulacji 600.
  • Wyczyść reflektory wodą i ręcznikiem papierowym, aby pozbyć się resztek plastiku, które zeszlifowałeś.
  • Teraz potrzebny jest ultradrobnoziarnisty papier ścierny o granulacji 2000, który nanosimy lekko z wodą, wykonując ruchy okrężne i poziome. W ten sposób jeszcze bardziej wygładzisz powierzchnię, dzięki czemu będzie ona gotowa do czyszczenia i lakierowania UV.

3. Czyszczenie przed nałożeniem lakieru bezbarwnego

Teraz, po szlifowaniu na mokro reflektorów, musisz je wyczyścić alkoholem i ręcznikiem papierowym. Usunie to wszelkie tłuszcze, które mogły zostać przeniesione na nie z Twoich rąk.

4. Zastosowanie lakieru bezbarwnego

Ponieważ będziesz stosować wiele warstw, upewnij się, że każda aplikacja odbywa się równomiernie.

Między warstwami, pozostaw lakier bezbarwny do wyschnięcia (pięć minut wystarczy) przed nałożeniem drugiej i trzeciej warstwy. Pozostaw reflektory na 24 godziny, aby upewnić się, że wyschły prawidłowo, po czym zobaczysz, jak bardzo stały się przejrzyste.