Oznaki bycia introwertykiem

Oznaki bycia introwertykiem

Introwertyzm to cecha osobowości charakteryzująca się koncentracją na wewnętrznych uczuciach, a nie na zewnętrznych źródłach stymulacji. Introwertycy i ekstrawertycy są często postrzegani w kategoriach dwóch skrajnych przeciwieństw, ale prawda jest taka, że większość ludzi leży gdzieś pośrodku.

Choć szacuje się, że introwertycy stanowią od 25 do 40 procent populacji, nadal istnieje wiele błędnych przekonań na temat tego typu osobowości. Ważne jest również, aby zauważyć, że introwertyzm to nie to samo, co lęk społeczny lub nieśmiałość. Bycie introwertykiem nie oznacza, że odczuwasz lęk społeczny lub jesteś nieśmiały.

Co to jest introwertyzm?

Introwertyzm jest jedną z głównych cech osobowości wyróżnianych w wielu teoriach osobowości.

Ludzie introwertyczni mają tendencję do zwracania się do wewnątrz lub skupiają się bardziej na wewnętrznych myślach, uczuciach i nastrojach niż na poszukiwaniu zewnętrznej stymulacji.

Terminy introwersja i ekstrawersja zostały spopularyzowane dzięki pracy Carla Junga, a następnie stały się centralnymi elementami innych wybitnych teorii, w tym teorii wielkiej piątki osobowości(link). Zgodnie z wieloma teoriami osobowości, każdy ma pewien stopień zarówno introwertyzmu, jak i ekstrawertyzmu. Jednakże, ludzie często mają tendencję do skłaniania się w jedną lub drugą stronę.

Introwertycy mają tendencję do bycia bardziej cichymi, powściągliwymi i introspekcyjnymi. W przeciwieństwie do ekstrawertyków, którzy czerpią energię z interakcji społecznych, introwertycy muszą wydatkować energię w sytuacjach społecznych. Po uczestnictwie w imprezie lub spędzeniu czasu w dużej grupie ludzi, introwertycy często odczuwają potrzebę „naładowania się” poprzez spędzenie pewnego czasu w samotności.

Przyczyny introwertyzmu

Aby dowiedzieć się, dlaczego niektórzy ludzie są introwertykami, a inni ekstrawertykami, ważne jest, aby zrozumieć rolę, jaką odgrywa fizjologia Twojego ciała. Sposób, w jaki twoje ciało reaguje na środowisko zewnętrzne, odgrywa kluczową rolę w określaniu poziomu ekstrawersji i introwertyzmu.

Na poziomie fizjologicznym, sieć neuronów zlokalizowanych w pniu mózgu, znana jako siatkowy układ aktywujący (RAS), jest odpowiedzialna za regulację poziomu pobudzenia, w tym czuwania i przejścia między snem a jawą.

RAS odgrywa również rolę w kontrolowaniu ilości informacji przyswajanych podczas czuwania. W obliczu potencjalnego zagrożenia w środowisku, RAS zwiększa poziom pobudzenia, abyś był czujny i gotowy do walki z niebezpieczeństwem. Każda osoba ma swój podstawowy punkt odniesienia, jeśli chodzi o poziom pobudzenia.

Psycholog Hans Eysenck zasugerował, że te poziomy pobudzenia mogą być postrzegane jako kontinuum. Zgodnie z jego teorią pobudzenia ekstrawersji:

  • 15 procent ludzi ma minimalny punkt nastawienia, co oznacza, że naturalnie mają niski poziom pobudzenia.
  • 15 procent ludzi ma wysoki punkt odniesienia, co oznacza, że naturalnie mają tendencję do bycia bardziej pobudzonymi.
  • 70 procent ludzi znajduje się gdzieś pośrodku tego kontinuum.

Zgodnie z teorią Eysencka introwertycy to osoby, które mają naturalnie wysoki poziom pobudzenia. Ponieważ introwertycy mają tendencję do doświadczania chronicznie wysokiego poziomu pobudzenia, poszukują działań i środowisk, w których mogą uciec od nadmiernej stymulacji. Ze względu na naturalnie wysoki poziom pobudzenia, są bardziej czujni i przyswajają więcej informacji z otoczenia. Ucieczka gdzieś, aby mieć czas sam na sam, aby się naładować, daje im możliwość przetworzenia i przemyślenia tego, co zobaczyli i poczuli.

Czy jesteś introwertykiem?

Czy zakładasz, że wiesz, kto jest introwertykiem, a kto nie? Chociaż można pomyśleć o introwertyka jako nieśmiałym i cichym człowieku, który woli pozostać w domu sam, introwertycy mogą rzeczywiście posiadać wiele różnych cech.

Istnieje z pewnością wielu introwertyków, którzy są społecznie wycofani i wolą zostać w domu i czytać książkę, niż iść na dużą imprezę, ale istnieje również wielu introwertyków, którzy lubią towarzystwo. Możesz być nawet zaskoczony, gdy dowiesz się, że wiele osób, które uważasz za „dusze towarzystwa” może być w rzeczywistości introwertykami.

Poniżej znajduje się tylko kilka oznak, że możesz być introwertykiem.

1. Przebywanie w otoczeniu wielu ludzi wysysa twoją energię

Czy kiedykolwiek czujesz się wyczerpany po spędzeniu czasu z dużą ilością ludzi? Czy po dniu spędzonym na interakcji z innymi, często potrzebujesz wycofać się w ciche miejsce i mieć dłuższy czas tylko dla siebie? Jedną z głównych cech tego typu osobowości jest to, że introwertycy muszą wydatkować energię w sytuacjach społecznych, w przeciwieństwie do ekstrawertyków, którzy czerpią energię z takich interakcji.

Nie oznacza to jednak, że wszyscy introwertycy całkowicie unikają spotkań towarzyskich.

Wielu introwertyków faktycznie lubi spędzać czas z innymi, z jednym kluczowym zastrzeżeniem – introwertycy zwykle preferują towarzystwo bliskich przyjaciół. Podczas gdy ekstrawertyk może iść na imprezę w celu poznania nowych ludzi, introwertyk zamierza spędzić czas na rozmowie z dobrymi przyjaciółmi.

2. Lubisz samotność

Jako introwertyk, twój pomysł na dobry czas jest ciche popołudnie do siebie, aby cieszyć się swoimi pasjami i zainteresowaniami.

Kilka godzin sam na sam z dobrą książką, spokojny spacer natury lub ulubiony program telewizyjny są świetne sposoby, aby pomóc Ci czuć się naładowany i energiczny.

Nie oznacza to jednak, że przeciętny introwertyk chce być cały czas sam. Wielu introwertyków uwielbia spędzać czas z przyjaciółmi i wchodzić w interakcje ze znajomymi ludźmi w sytuacjach społecznych. Kluczową rzeczą do zapamiętania jest to, że po długim dniu działalności społecznej, introwertyk prawdopodobnie będzie chciał wycofać się do cichego miejsca, aby się naładować.

3. Masz małą grupę bliskich przyjaciół

Jednym z powszechnych błędnych przekonań na temat introwertyków jest to, że nie lubią ludzi. Podczas gdy introwertycy zazwyczaj nie cieszą się dużą ilością spotkań towarzyskich, lubią mieć małą grupę przyjaciół, z którymi są szczególnie blisko. Zamiast mieć duży krąg towarzyski złożony z ludzi, których znają tylko powierzchownie, introwertycy wolą trzymać się głębokich, długotrwałych relacji naznaczonych dużą dozą bliskości i intymności.

Naukowcy odkryli, że osoby posiadające tę cechę mają mniejszą grupę przyjaciół. Podczas gdy ekstrawertycy zazwyczaj mają szerokie grono przyjaciół i znajomych, introwertycy zazwyczaj wybierają swoich przyjaciół znacznie staranniej. Ich najbliższe relacje mają tendencję do bycia głębokimi i znaczącymi. Wolą również wchodzić w interakcje z ludźmi na zasadzie jeden na jeden, niż w dużych grupach.

Jeśli twój krąg społeczny ma tendencję do bycia małym, ale bardzo bliskim, jest całkiem spora szansa, że jesteś introwertykiem.

4. Ludzie często opisują Cię jako osobę cichą i mogą mieć trudności z poznaniem Cię

Introwertycy są często opisywane jako osoby ciche, łagodne co jest często mylone z byciem nieśmiałym.

Podczas gdy niektórzy introwertycy z pewnością są nieśmiali, ludzie na pewno nie powinni mylić dystansu introwertyka z nieśmiałością. W wielu przypadkach, ludzie z tym typem osobowości po prostu wolą wybierać swoje słowa ostrożnie i nie tracić czasu lub energii na niepotrzebną pogawędkę.

Jeśli jesteś typem cichym i nieco powściągliwym, prawdopodobnie jesteś introwertykiem.

5. Zbyt wiele stymulacji pozostawia uczucie rozproszenia i brak koncentracji

Kiedy introwertycy muszą spędzać czas w działaniach lub środowiskach, które są bardzo gorączkowe, mogą czuć się przytłoczeni i nie potrafią się skupić. Ekstrawertycy, z drugiej strony, mają tendencję do rozwijania się w sytuacjach, w których jest dużo aktywności i niewiele szans na nudzenie się.

Naukowcy odkryli, że introwertycy rozpraszają się łatwiej niż ekstrawertycy, co jest jednym z powodów, dla których introwertycy wolą spokojniejsze, mniej nerwowe otoczenie.

Jeśli masz tendencję do czucia się przytłoczonym w gwarnych sytuacjach społecznych, prawdopodobnie jesteś introwertykiem.

6. Jesteś bardzo świadomy siebie

Ponieważ introwertycy mają tendencję do zwracania się do wewnątrz, spędzają też dużo czasu na badaniu swoich wewnętrznych doświadczeń. Jeśli czujesz, że masz bardzo dobrą wiedzę i wgląd w siebie, swoje motywacje i swoje uczucia, możesz być introwertykiem.

Introwertycy lubią po prostu myśleć i badać rzeczy we własnych umysłach. Samoświadomość i samozrozumienie jest ważne dla introwertyków, więc często poświęcają dużo czasu, aby dowiedzieć się więcej o sobie. Może to obejmować odkrywanie hobby, które lubią, myślenie o swoim życiu i czytanie książek, które zgłębiają tematy i zagadnienia, które są dla nich ważne.

7. Lubisz uczyć się przez obserwację

Tam, gdzie ekstrawertycy wolą od razu wskoczyć do środka i uczyć się poprzez praktyczne doświadczenie, introwertycy zazwyczaj wolą uczyć się poprzez obserwację. Podczas gdy ekstrawertycy zazwyczaj uczą się metodą prób i błędów, introwertycy najlepiej uczą się poprzez obserwację.

Introwertycy lubią obserwować, jak inni wykonują zadanie, często wielokrotnie, aż poczują, że mogą powtórzyć te działania na własną rękę. Kiedy introwertycy uczą się z osobistego doświadczenia, wolą ćwiczyć w prywatnym miejscu, gdzie mogą budować swoje umiejętności i zdolności bez konieczności występowania przed publicznością.

Jeśli lubisz uczyć się bardziej przez obserwację niż przez działanie, jest szansa, że masz bardziej introwertyczną osobowość.

8. Pociągają Cię prace wymagające niezależności

Jak można sobie wyobrazić, praca, która wymaga dużej ilości interakcji społecznych, zwykle nie jest atrakcyjna dla osób o wysokim stopniu introwertyzmu. Z drugiej strony, kariery, które obejmują niezależną pracę są często doskonałym wyborem dla introwertyków. Na przykład, introwertyk może cieszyć się pracą jako pisarz, programista, grafik, czy artysta.

Introwertyzm a nieśmiałość

Ważne jest, aby zauważyć, że introwertyzm niekoniecznie równa się nieśmiałości.

Nieśmiałość wskazuje na lęk przed ludźmi lub sytuacjami społecznymi. Z drugiej strony introwertycy po prostu nie lubią spędzać dużo czasu na interakcji z innymi ludźmi.

Introwertycy cenią sobie jednak przebywanie z ludźmi, którzy są im bliscy. Uważają, że angażowanie się w „small talk” jest nużące, ale lubią prowadzić głębokie, znaczące rozmowy. Introwertycy mają również tendencję do zastanawiania się przed rozmową. Chcą mieć pełne zrozumienie koncepcji zanim wyrażą swoją opinię lub spróbują zaoferować wyjaśnienie.

Błędne przekonania o introwertykach

Ekstrawertycy mają niewielkie pojęcie o introwertyzmie lub nie mają go wcale. Zakładają, że towarzystwo, zwłaszcza ich własne, jest zawsze mile widziane. Nie potrafią sobie wyobrazić, dlaczego ktoś miałby chcieć być samotny.

Według szacunków liczba ekstrawertyków przewyższa liczbę introwertyków mniej więcej trzy do jednego. Introwertycy często uważają, że inni ludzie próbują ich zmienić lub wręcz sugerują, że coś jest z nimi „nie tak”. Nic bardziej mylnego. Chociaż introwertycy stanowią mniejszą część populacji, nie istnieje dobry lub zły typ osobowości. Zamiast tego, zarówno introwertycy, jak i ekstrawertycy powinni dążyć do zrozumienia wzajemnych różnic i podobieństw.