Co mogę zyskać dzięki kontu oszczędnościowemu?

Co mogę zyskać dzięki kontu oszczędnościowemu?

Chcesz oszczędzać bezpiecznie i pewnie, mając jednocześnie stały dostęp do zgromadzonego kapitału? Załóż wysoko oprocentowane konto oszczędnościowe! W artykule wyjaśnimy, jak wybrać to, które okaże się strzałem w dziesiątkę?

Pandemia COVID-19 zmieniła podejście Polaków do oszczędzania. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Quality Watch na zlecenie BIG InfoMonitor, po wybuchu pandemii zaczął oszczędzać niemal co piąty Polak (19 proc.). Głównym celem gromadzenia oszczędności jest możliwość regulowania niespodziewanych wydatków (44 proc.) oraz posiadanie niezbędnych środków finansowych w przypadku utratą dotychczasowego źródła utrzymania (32 proc.). Rzeczywiście, posiadanie choćby minimalnych oszczędności pozwala zachować poczucie bezpieczeństwa i znacząco zminimalizować stres towarzyszący nieprzewidzianym wydatkom.

Jak oszczędzać mądrze?

Jeśli już oszczędzasz lub w najbliższym czasie planujesz to zrobić, musisz wiedzieć, że pieniądze trzymane w przysłowiowej skarpecie nie tylko na siebie nie zarabiają, ale także z roku na rok tracą swoją wartość. W praktyce oznacza to, że jeśli kilka lat temu włożyłeś do skarbonki 5000 zł i wyjmiesz je dziś, kupisz za nie zdecydowanie mniej, niż mógłbyś kupić wcześniej. Wszystko za sprawą inflacji, czyli regularnego wzrostu cen w gospodarce. Aby uchronić kapitał przed zgubnym wpływem tego zjawiska, warto zadbać o to, aby każda zaoszczędzona złotówka generowała zysk. Jak to zrobić? W osiągnięciu takiego celu pomoże konto oszczędnościowe.

Czym jest i jak działa konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to oprocentowany rachunek bankowy przeznaczony do gromadzenia i pomnażania środków finansowych. Dzięki oprocentowaniu każda umieszczona na nim złotówka sama na siebie zarabia, generując zysk. W zależności od swoich potrzeb i możliwości finansowych możesz zasilać konto regularnie lub jedynie od czasu do czasu. Dużą zaletą jest możliwość nieograniczonego dostępu do kapitału 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jeśli na Twojej drodze pojawią się nieprzewidziane wydatki, nic nie stanie na przeszkodzie, abyś wypłacił oszczędności i szybko sfinansował niecierpiący zwłoki cel. Dzięki pełnemu bezpieczeństwu kapitału konto oszczędnościowe jest jednym z najlepszych narzędzi sprzyjających długofalowemu oszczędzaniu.

Kto może założyć konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe może założyć osoba pełnoletnia, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych i dowód osobisty. Co ważne, dorosły może założyć także konto oszczędnościowe dla dziecka. Po ukończeniu 13 roku życia młody człowiek będzie mógł korzystać z niego samodzielnie. Oczywiście pod warunkiem, że rodzice lub opiekunowie prawni wyrazili na to zgodę.

Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to jeden z najpopularniejszych produktów finansowych dostępny w ofertach większości banków. Jak wybrać to, które przyniesie najwyższe zyski? Zanim zawrzesz umowę z bankiem, porównaj oferty dostępnych na rynku rachunków, zwracając uwagę przede wszystkim na:

  • brak opłat za prowadzenie. Dobre konto oszczędnościowe nie może być drogie. Pierwszym krokiem powinno być więc wyselekcjonowanie banków oferujący bezwarunkowo darmowy rachunek;
  • Oprocentowanie kont oszczędnościowych powinno być najważniejszym kryterium wyboru rachunku. To właśnie od niego zależy bowiem, ile zysku wygenerują Twoje pieniądze. Im wyższe, tym więcej zarobisz;
  • opłaty za przelewy wychodzące. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że większość konstrukcji kont oszczędnościowych przewiduje możliwość wykonania jednego darmowego przelewu miesięcznie. Wszystkie kolejne są już dodatkowo (i wcale niemało!) płatne. W zależności od banku pojedynczy transfer może kosztować nawet 10-12 zł. Jeśli chcesz uniknąć nadprogramowych kosztów, wybierz konto oszczędnościowe w Santander Consumer Banku. Wszystkie przelewy na konto osobiste wykonasz zupełnie za darmo;
  • możliwość założenia konta oszczędnościowego bez konta osobistego. Warunkiem założenia konta oszczędnościowego w większości banków jest konieczność posiadania także ROR-u. Jeśli nie chcesz zakładać w banku konta osobistego, sprawdź, czy bank na to pozwala.

Źródło:

https://www.money.pl/gospodarka/ranking-kont-oszczednosciowych-6572659114784385a.html

Materiał Partnera