Bolące stawy. Jak walczyć z problemem?

Bolące stawy. Jak walczyć z problemem?

Bóle stawów to częsta i powszechna dolegliwość. Jej przyczyną może być zarówno uraz mechaniczny jak i stan zapalny. W przypadku bólu stawów, który trwa kilka dni nie mamy większego powodu do zmartwień. ból mięśni, który utrzymuje się przez dłuższy czas nosi znamiona stanu przewlekłego i może być objawem choroby. 

Leczenie związane z bólem stawów zależne jest od jego przyczyny. Choć jest to częsta dolegliwość, to w niektórych przypadków może okazać się, że to choroba zwyrodnieniowa. 

Ból stawów – jakie są jego przyczyny?

Ból stawów najczęściej występuje w konkretnym miejscu, co znacznie ułatwia przeprowadzenie badania np. usg chorego stawu. Ból stawów może wystąpić podczas:

  • chorób reumatycznych takich jak: toczeń rumieniowaty układowy, zespół Sjogrena, choroby tarczycy
  • urazy takie jak skręcenie czy zwichnięcie, którym towarzyszy opuchlizna stawów
  • choroby zwyrodnieniowe, które wynikają z zdegenerowania chrząstki stawowej
  • chorób zapalnych jelit
  • przyjmowania niektórych leków

Czym jest reumatoidalne zapalenie stawów?

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba przewlekła, która prowadzi do zniekształcenia oraz usztywnienia stawów. Proces chorobowy, w późniejszym etapie, dotyka także tkanki łącznej całego organizmu. Dotyczy często stawów kolanowych oraz dłoni, a dolegliwości bólowe mogą zwalczyć niesteroidowe leki przeciwzapalne. Leczenie może jedynie zatrzymać chorobę oraz przedłużyć sprawność chorego, nie prowadzi do całkowitego wyleczenia.

Leczenie bólu stawów – jak można je zwalczyć?

Najważniejsze jest znalezienie przyczyny. Do tego momentu warto łagodzić dolegliwości bólowe. Istnieje kilka sprawdzonych metod. Jedną z nich są zimne okłady, które znacznie łagodzą ból. Ważne jest także utrzymanie prawidłowej masy ciała, która sprawia, że stawy nie są aż tak obciążone. 

Innym sposobem może być także ograniczenie ruchomości stawu, który stanowi problem. Ta metoda polecana jest szczególnie, kiedy występuje ból o dużym nasileniu. Nie obciążanie stawu sprawia, że możemy zapobiec dalszych uszkodzeń w tkankach stawu. Po tym, jak zostanie złagodzony ból, można zastosować ćwiczenia wzmacniające, które warto przeprowadzić pod okiem rehabilitanta. Nieodpowiednio wykonywane ćwiczenia mogą doprowadzić do większych uszkodzeń. Skuteczne może być także przyjmowanie leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych. Należy jednak pamiętać, że nie wolno przekraczać zalecanych dawek, a silny ból pomimo stosowania leków warto skonsultować z lekarzem.