Jak wybrać odpowiedni monitor dla grafika?

Jak wybrać odpowiedni monitor dla grafika?

Jesteś grafikiem lub projektantem? Planujesz kupić nowy komputer i szukasz optymalnego monitora? Na co zwrócić uwagę, kupując monitor? Jeśli szukasz podpowiedzi, jak wybrać odpowiedni monitor dla grafika, zapraszamy do lektury dzisiejszego artykułu.

  1. Jak wybrać monitor dla grafika?
  2. Jakie monitory graficzne cieszą się aktualnie sporą popularnością?

Jeśli jesteś grafikiem lub projektantem, wiesz, jakie znaczenie ma w Twojej pracy monitor. A zatem wybór tego akcesorium jest kluczowy dla uzyskania przede wszystkim wysokiej jakość oraz precyzyjnego wyświetlania Twoich prac. Aktualnie na rynku możesz znaleźć wiele rozwiązań, które różnią się nie tylko rozmiarem, ale i funkcjonalnością, jakością obrazu czy ceną. Na co zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że ostatecznie wybierze się monitor, który będzie spełniać nasze oczekiwania? Podpowiadany w poniższym wpisie.

Jak wybrać monitor dla grafika?

Jak wybrać monitor dla grafika? Aby mieć pewność, że ostatecznie kupić odpowiedni dla siebie monitor, musisz na początku określić swoje potrzeby i dostosować do nich parametry urządzenia. Do najważniejszych czynników, jakie trzeba wziąć pod uwagę, kupując monitor, jest oczywiście jego rozmiar. Wielkość ekranu dostosuj do swoich potrzeb i preferencji. Im większy monitor, tym więcej przestrzeni będziesz mieć na ekranie, co nierzadko jest korzystne przy wykonywaniu szczegółowych projektów lub podczas pracy z kilkoma aplikacjami jednocześnie.

Następny aspekt wiąże się z rozdzielczością. Parametr ten określa liczbę punktów – tak zwanych pikseli – które ostatecznie tworzą obraz wyświetlany w danym momencie na ekranie. Im większa rozdzielczość, tym więcej szczegółów zobaczysz na monitorze. Jeśli chodzi o grafików, specjalistom tego rodzaju poleca się wybierać monitory o rozdzielczości minimum 1920×1080 (Full HD). Najlepszą opcją natomiast będzie monitor Ultra HD – czyli 3840×2160.

Szukając monitora, warto zwrócić uwagę także na funkcje dodatkowe oraz jakie posiada porty. Ogólnie monitor można podłączyć na kilka różnych sposobów – wszystko zależy od tego, jakie wejście zaimplementowano w akcesorium, które Cię interesuje. Do najpopularniejszych złącz zalicza się HDMI i DisplayPort. Kupując monitor, sprawdź te informacje, jak także dane dotyczące innych portów, które znajdują się w danym urządzeniu. Pamiętaj, aby wybrać taki monitor, który ma wszystkie złącza, jakich potrzebujesz.  

Jakie monitory graficzne cieszą się aktualnie sporą popularnością?

Masz określone swoje potrzeby, ale nie wiesz, na jaką markę zwrócić uwagę? Polecamy sprawdzić monitory EIZO, które aktualnie cieszą się sporą popularnością. Firma EIZO powstała w 1968 roku i od samego początku zajmuje się produkcją rozwiązań przeznaczonych do przetwarzania oraz reprodukcji obrazów – w tym właśnie monitory graficzne.

Monitory EIZO wykorzystuje się dziś nie tylko w branży twórczej, ale także biznesowej, kontroli ruchu lotniczego, lądowego i morskiego, opieki zdrowotnej, nadzoru czy bezpieczeństwa. Możliwości jest wiele, gdyż oferta proponowana przez firmę jest bardzo szeroka.

Jeśli chodzi o monitor dla grafika, warto postawić na te modele, które gwarantują idealne odwzorowanie kolorów oraz wyróżniają się stosunkowo wysokim kontrastem. Ponadto polecamy decydować się na monitory zapewniające szeroki kąt widzenia – w przypadku urządzeń EIZO nawet do 178 stopni. Monitory dla grafików mają także antyodblaskowy panel IPS i czujnik, który pozwala na automatyczną kalibrację jasności, dostosowując ją do panujących w danym momencie warunków oświetlenia.

Dla grafików polecamy także te monitory, których częstotliwość wyświetlania wynosi 60 lub 120 Hz. Wybierając optymalną opcję dla siebie, zwróć uwagę na format obrazu, czas reakcji oraz typ matrycy. Takie informacje znajdziesz bezpośrednio w opisie produktowym i w specyfikacji technicznej interesujących Cię monitorów. Sprawdź parametry techniczne i wybierz ten monitor, który spełnia wszystkie Twoje wymagania. Przede wszystkim sprawdź, czy przekątna ekranu, częstotliwość odświeżania oraz jasność ekranu są na odpowiednim poziomie. Monitor EIZO pod tym względem zdecydowanie wyprzedza konkurencję, szczególnie że dostępna obecnie najniższa cena daje użytkownikom możliwość zakupienia nowoczesnego sprzętu za naprawdę niewielkie pieniądze. Zastosowany w nim rodzaj matrycy spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

W przypadku monitorów wykorzystywanych przez profesjonalnych grafików nie można również zapomnieć o konieczności przeprowadzenia kalibracji. Dzięki temu kolory wyświetlane na ekranie będą idealnie odwzorowane. Ma to szczególne znaczenie dla grafików, którzy realizują zlecenia dla wymagających klientów, gdzie nawet drobna różnica w kolorze może stanowić ogromny problem. W razie problemów ze znalezieniem idealnego monitora najlepiej poradzić się sprzedawcy, który będzie mógł podpowiedzieć, czy dany model sprawdzi się do profesjonalnych prac związanych z obróbką lub tworzeniem grafiki, czy może jednak należy poszukać innego sprzętu.

Materiał zewnętrzny