Jak przenieść Ethereum na inny blockchain?

Jak przenieść Ethereum na inny blockchain?

Aktywa cyfrowe mogą być oparte na protokołach, jak Bitcoin, lub uruchamiane za pomocą inteligentnych kontraktów jako tokeny zamienne (fungible tokens) lub niezamienne (non-fungible tokens, NFTs). W każdym razie, dziś istnieje ogromna pula zdecentralizowanych kryptowalut opartych na różnych sieciach blockchain (łańcuchach). 

Kiedy już zgromadzisz trochę Ethereum (ETH), rodzimej monety łańcucha bloków Ethereum, poprzez kupowanie tokenów lub ich wydobywanie, prędzej czy później nadejdzie czas, kiedy zdecydujesz się je sprzedać na walutę fiducjarną lub przenieść na inny blockchain, tym samym wymieniając ją na inny token.

Transfer Ethereum do innych sieci

Dziś przyjrzymy się różnym strategiom, których można użyć do przenoszenia Ethereum w różnych łańcuchach bloków.

Jedna to wymiana kryptowaluty w jednej sieci na inną kryptowalutę w drugiej sieci. Inna to reprezentowanie kryptowaluty na multi-blockchainach i przenoszenie walut z jednego blockchaina do drugiego. Te dwa postępowania są różne i są przeprowadzane w inny sposób. 

Mosty Ethereum

Ethereum można przenosić między różnymi łańcuchami bloków za pośrednictwem mostów łańcucha bloków (cross-chain). Mosty umożliwiają np. migrację aktywów pomiędzy blockchainami, takimi jak Bitcoin i Ethereum, oraz między nadrzędnym łańcuchem blokowym a jego mniejszym łańcuchem blokowym, ogólnie określanym jako łańcuch boczny (sidechain). Przykładem sidechain bridge jest Ronin, stworzony przez twórców opartej na blockchain grze Axie Infinity. 

Lock and Mint

Kiedy użytkownik przenosi zasoby z jednego łańcucha bloków do drugiego za pomocą zdecentralizowanego mostu, zasoby te nie są dosłownie przenoszone ani „wysyłane”. Proces jest dwuetapowy. Najpierw aktywa są „zamrażane” w łańcuchu bloków, w którym żyją, przy użyciu inteligentnego kontraktu (smart contract) lub, jeśli nie są one obsługiwane, innego mechanizmu. Następnie na odbiorczym blockchainie tworzone są nowe tokeny o równej ilości. Gdy użytkownik chce wymienić aktywa, równoważne tokeny są spalane, a następnie odblokowywane są oryginalne aktywa. Ten proces uniemożliwia jednoczesne użycie zasobów w obu łańcuchach.

Podsumowanie

How to Transfer Ethereum to Other Blockchains? Mosty Ethereum oferują sposób na wysyłanie aktywów do sieci kompatybilnych z EVM (Ethereum Virtual Machine), takich jak Binance Smart Chain (BSC), Avalanche i Fantom. Obsługują także blockchainy niekompatybilne z EVM, m.in,. Solana i Terra.Jak widać, mosty umożliwiają interoperacyjność między innymi blockchainami i oferują entuzjastom korzystanie z różnych zalet blockchain bez konieczności wybierania sieci. 
Szukasz fachowej porady dotyczącej wdrożenia blockchain w Twojej firmie? Skontaktuj się ze mną, aby uzyskać bezpłatną konsultację dotyczącą łańcucha bloków: dennis.vandervecht@10clouds.com lub zadzwonić pod numer +48 793 200 141.

Materiał Partnera