Jak pozbyć się zgagi?

Jak pozbyć się zgagi?

Jeśli doświadczasz zgagi, dobrze znasz to uczucie: lekka czkawka, a następnie uczucie pieczenia w klatce piersiowej i gardle.

Może być ono wywołane przez spożywane pokarmy, szczególnie pikantne, tłuste lub kwaśne. Lub może cierpisz na chorobę refluksową przełyku (GERD), przewlekłą dolegliwość o wielu potencjalnych przyczynach.

Niezależnie od przyczyny, zgaga jest niewygodna i uciążliwa. Więc co możesz zrobić, gdy dopadnie Cię zgaga?

Rozluźnij ubranie

Zgaga występuje, gdy treść żołądka dostaje się do przełyku, gdzie kwasy żołądkowe mogą spalić tkankę.

W niektórych przypadkach możesz mieć epizod zgagi, ponieważ ciasne ubranie uciska Twój żołądek.

Jeśli tak jest, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest poluzowanie paska – lub spodni, sukienki, czy czegokolwiek innego, co Cię uciska.

Stój prosto

Twoja postawa również może przyczyniać się do powstawania zgagi. Jeśli siedzisz lub leżysz, spróbuj wstać. Jeśli już stoisz, postaraj się stać bardziej prosto.

Wyprostowana postawa zmniejsza nacisk na dolny zwieracz przełyku. Jest to pierścień mięśni, który pomaga powstrzymać kwas żołądkowy przed przedostaniem się do przełyku.

Podnieś górną część ciała

Leżenie na płasko może pogorszyć zgagę. Kiedy przychodzi czas na spanie, dostosuj swoje miejsce do spania tak, aby podnieść górną część ciała.

Podnoszenie głowy za pomocą dodatkowych poduszek zwykle nie wystarcza. Zamiast tego, celem powinno być uniesienie ciała od pasa w górę.

Jeśli masz regulowane łóżko, ustaw je pod odpowiednim kątem, aby zapewnić sobie ulgę. Jeśli Twoje łóżko nie jest regulowane, możesz zmienić kąt nachylenia powierzchni spania, używając poduszki klinowej.

Zmieszaj sodę oczyszczoną z wodą

Możesz mieć pod ręką środek na zgagę w swojej kuchni, nawet o tym nie wiedząc. Soda oczyszczona może złagodzić niektóre epizody zgagi poprzez neutralizację kwasu żołądkowego.

Aby to zrobić, rozpuść łyżeczkę sody oczyszczonej w szklance wody i wypij ją powoli (wszystko należy pić powoli, gdy masz zgagę).

Spróbuj imbiru

Imbir jest od wieków stosowany jako ludowy środek na zgagę. Imbir może pomóc złagodzić mdłości, więc niektórzy uważają, że może być wart wypróbowania również na zgagę.

Rozważ dodanie startego lub pokrojonego w kostkę korzenia imbiru do ulubionych potraw lub przygotuj napar. Aby przygotować herbatę imbirową, należy zaparzyć surowy korzeń imbiru, suszony korzeń imbiru lub torebki z imbirem we wrzącej wodzie.

Najlepiej jest jednak unikać napojów imbirowych. Napoje gazowane są częstym czynnikiem wywołującym zgagę, a większość marek piwa imbirowego jest produkowana ze sztucznym aromatem, a nie z prawdziwym.

Przyjmuj suplementy z lukrecji

Korzeń lukrecji to kolejny ludowy środek, który był stosowany w leczeniu zgagi. Uważa się, że może on pomóc w zwiększeniu powłoki śluzowej wyściółki przełyku, co może chronić przełyk przed uszkodzeniami spowodowanymi przez kwas żołądkowy.

Żuj gumę do żucia

Według badań z 2014 roku, żucie gumy przez pół godziny po posiłkach może również pomóc w zmniejszeniu zgagi.

Żucie gumy stymuluje produkcję śliny i połykanie. To może pomóc rozcieńczyć i oczyścić przełyk z kwasu żołądkowego.

Unikaj dymu papierosowego

Wszyscy wiemy, że palenie jest szkodliwe dla zdrowia. Ale czy wiedziałeś, że palenie może przyczynić się do zgagi? Jeśli jesteś palaczem i masz atak zgagi, nie zapalaj papierosa.

Palenie może być strategią radzenia sobie, gdy czujesz się niekomfortowo, ale nie sprawi, że uczucie pieczenia zniknie.

Wnioski

Kiedy pojawia się zgaga, ulgę mogą przynieść środki domowe, ale również zmiana stylu życia. Pamiętaj by:

  • unikać popularnych czynników wywołujących zgagę, takich jak tłuste i pikantne potrawy
  • jeść co najmniej trzy godziny przed snem
  • unikać kładzenia się po jedzeniu
  • utrzymywać zdrową wagę

Jeśli zgaga występuje u Ciebie częściej niż dwa lub trzy razy w tygodniu, porozmawiaj z lekarzem. W niektórych przypadkach może on przepisać leki lub inne metody leczenia.