Co to jest ASMR?

Co to jest ASMR?

ASMR to skrót od angielskiego terminu autonomous sensory meridian response. Jest to termin używany do opisania mrowienia i uspokajającego uczucia, które niektórzy ludzie zgłaszają jako reakcję na bliską osobistą uwagę lub pewne bodźce dźwiękowe lub wizualne.

Nie każdy doświadcza ASMR, ale ci, którzy go doświadczają, opisują przyjemne mrowienie, które zaczyna się na czubku głowy, a czasami przemieszcza się w dół kręgosłupa i kończyn, czemu towarzyszy uczucie błogiego relaksu i senności. 

Jak poznać, że to ASMR?

Tak jak nie każdy ma dreszcze, kiedy słucha poruszającej muzyki, tak nie każdy doświadcza ASMR. W chwili obecnej nie przeprowadzono wystarczającej ilości badań nad tym zjawiskiem, aby oszacować jaki procent populacji je odczuwa. Wiele osób, które doświadczają ASMR, po raz pierwszy zauważa to przyjemne, uspokajające uczucie w swojej młodości w odpowiedzi na to, że ktoś zwraca na nich uwagę lub obserwując, jak ktoś uważnie wykonuje jakieś zadanie. 

Najlepszym sposobem na stwierdzenie, czy doświadczasz ASMR jest zastanowienie się, czy masz dreszcze w odpowiedzi na pewne bodźce. Jeśli doświadczasz tego przyjemnego uczucia, kiedy coś słyszysz, widzisz, wąchasz lub dotykasz, to prawdopodobnie doświadczasz ASMR.

Należy jednak pamiętać, że każdy reaguje na bodźce w inny sposób. Jedna osoba może doświadczać tego uczucia w odpowiedzi na dźwięk szeptu, podczas gdy inna może je odczuwać, gdy ktoś bawi się jej włosami.

Rodzaje ASMR

Sytuacje, które mogą wywołać tę reakcję u osób doświadczających ASMR, to na przykład mierzenie stóp w sklepie obuwniczym, nakładanie makijażu na twarz, szczotkowanie lub obcinanie włosów, obserwowanie, jak ktoś ostrożnie składa kartkę papieru, a nawet zameldowanie w hotelu.

Bodźce, które wywołują reakcję ASMR mogą dotyczyć określonych sytuacji lub zmysłu wzroku, dotyku lub dźwięku. Niektóre z najczęstszych wyzwalaczy ASMR to:

 • Żucie
 • Kontakt wzrokowy
 • Zabawa włosami
 • Nucenie
 • Wzory świetlne
 • Masaż
 • Przewracanie stron
 • Mieszanie farb
 • Osobista uwaga w Twoim kierunku
 • Pisanie na klawiaturze
 • Obserwowanie, jak ktoś koncentruje się na zadaniu
 • Szeptanie

Różni ludzie mają różne wyzwalacze ASMR i doświadczają ich z różną intensywnością.

Jednym ze sposobów na sprawdzenie czy doświadczasz ASMR jest obejrzenie jednego z ponad 13 milionów filmów na YouTube, które zostały stworzone w celu symulowania doświadczeń, które mogą wywołać ASMR. 

Filmy ASMR

Dla tych, którzy nie doświadczają ASMR, filmy te mogą wydawać się niekonwencjonalne. ASMRowcy szepczą cicho, akcentują odgłosy z ust i szeleszczą. Twórcy wideo odgrywają sytuacje społeczne wywołujące ASMR, takie jak mycie włosów, sprawdzanie książki w bibliotece, a nawet robienie sobie tatuażu. Niektóre filmy przedstawiają kogoś stukającego paznokciami w różne powierzchnie.

Drapanie jest również popularnym wyzwalaczem, więc ktoś może drapać paznokciami po okładce książki, podstawce lub wiklinowym koszyku. Istnieją filmy ASMR z mówieniem i filmy bez mówienia oraz filmy ASMR poświęcone wyłącznie jedzeniu. Często twórcami tych filmików są ludzie, którzy twierdzą, że również doświadczają ASMR i w ten sposób zostali wprowadzeni do społeczności.

ASMR a dreszcze

Podczas gdy ASMR wykazuje pewne podobieństwa do dreszczy, których doświadczają niektórzy ludzie patrząc na niesamowity obraz, słuchając poruszającego przemówienia lub utworu muzycznego, fizjologicznie zjawiska te różnią się od siebie.

Efekty ASMR są rozumiane jako uspokajające, podczas gdy dreszcze są bardziej fizjologicznie pobudzające.

Mrowienie wywołane ASMR ma swoje źródło na czubku głowy, podczas gdy dreszcze wywołane sztuką i muzyką mogą mieć swój początek w innym miejscu, np. w kończynach lub kręgosłupie. 

Uczucie mrowienia i zadowolenia, którego doświadczają ludzie w trakcie ASMR, jest również porównywalne do uczucia, które niektórzy odczuwają, gdy ktoś masuje im głowę lub łaskocze ich ramię i mają dreszcze lub „gęsią skórkę”.

Jednakże ASMR występuje też bez jakiegokolwiek dotyku. 

Ludzie, którzy doświadczają ASMR zgłaszają, że czują się:

 • Zrelaksowani
 • Spokojni
 • Senni
 • Lepiej radzą sobie z bezsennością, lękiem i depresją

Ludzie wciąż odkrywają, że doznania, których doświadczają od dawna, mają swoją nazwę i że istnieje społeczność innych ludzi, którzy również ich doświadczają. Każdego dnia nowe osoby dowiadują się o filmach ASMR w sieci i zaczynają je oglądać. Mimo rosnącej popularności, nadal nie przeprowadzono zbyt wielu badań nad ASMR, choć wiele z nich jest w trakcie realizacji. 

Jak doświadczyć ASMR?

Jeśli chcesz spróbować doświadczyć ASMR lub skorzystać z potencjalnych korzyści relaksacyjnych, możesz zrobić kilka rzeczy, które mogą Ci w tym pomóc:

 • Znajdź swoje wyzwalacze. Każdy reaguje inaczej na wyzwalacze ASMR, więc kluczem jest ustalenie, które z nich wywołują reakcję u Ciebie. Zwracaj uwagę na to, jak się czujesz, kiedy widzisz, słyszysz lub dotykasz pewnych rzeczy. Jeśli kiedykolwiek poczujesz mrowienie, przyjemne uczucie, prawdopodobnie masz reakcję ASMR na ten wyzwalacz.
 • Ćwicz w samotności. Znajdź miejsce, gdzie możesz usiąść w ciszy i zwrócić uwagę na to, co czujesz. Spróbuj skoncentrować się na konkretnej części ciała, np. na ramionach i delikatnie przesuwaj palcami po tej części ciała.
 • Wypróbuj filmy ASMR. W sieci jest mnóstwo filmów, które obejmują szeroki zakres sytuacji wyzwalających, widoków i dźwięków.
 • Załóż słuchawki. Prawdopodobieństwo doświadczenia ASMR może być większe, jeśli oglądasz filmy na słuchawkach, które są w stanie wzmocnić doznania.

Historia ASMR

Dla ludzi, którzy doświadczają ASMR, uświadomienie sobie, że odczuwają te przyjemne doznania, gdy są wystawieni na działanie pewnych bodźców, nie jest niczym nowym. Jednak dla wielu z nich fakt, że istnieje nazwa dla tego zjawiska i że inni również go doświadczają jest nową informacją.

Podczas gdy w niektórych częściach Internetu już od dłuższego czasu krążyły informacje o „mrowieniu mózgu” czy „orgazmach mózgu”, dopiero w 2010 roku Jennifer Allen, częsty współpracownik społeczności ASMR, postanowiła podnieść poziom dyskusji i nadać temu uczuciu nazwę.

Miała nadzieję, że w ten sposób uczyni to doświadczenie bardziej wiarygodnym w oczach naukowców, badaczy i sceptyków ASMR. Jednak nawet z nową nazwą, dopiero pięć lat później, w 2015 roku, przeprowadzono pierwsze recenzowane badanie naukowe na temat ASMR. 

W międzyczasie coraz więcej osób, które przez długi czas uważały swoje doświadczenia z ASMR za anomalię, zaczęło znajdować pocieszenie w podobnie myślących społecznościach „mrowiących głów” w internecie. W ciągu ostatniej dekady, twórcy filmów ASMR stali się niewiarygodnie popularni, często gromadząc miliony widzów na YouTube.

Dziś, twórcy filmów ASMR używają profesjonalnego sprzętu w tym mikrofonów, które wyłapują każdy odgłos z ust, szept i drżenie palców (popularny wyzwalacz), aby wywołać reakcję ASMR u słuchaczy i widzów.